Що слина може розповісти про проблеми зі здоров’ям

Що слина може розповісти про проблеми зі здоров'ям

Слина — у сенсі «дзеркало організму». За її характером можна будувати висновки про роботу різних органів прокуратури та навіть припускати деякі захворювання. Розповідаємо, які проблеми зі слиною мають насторожити. Піниста, в’язка і тягуча слина, причини та способи лікування у цій статті https://led-style.com.ua/?p=37947.

  1. Слини виробляється мало

Зазвичай у роті пересихає, коли ми хочемо пити або сильно нервуємо. Це явище тимчасове, тому безпечне. Але погано, якщо нестача слини (по-науковому, ксеростомія) відчувається постійно.

По-перше, це викликає труднощі з ковтанням і травленням (сухі грудки їжі погано просуваються стравоходом). По-друге, у людини підвищуються ризики карієсу та хвороб ясен, оскільки слина допомагає стримувати зростання шкідливих мікробів у роті та зміцнює емаль зубів. По-третє, сухість у роті найчастіше супроводжується спотворенням смаку – це призводить до зниження апетиту і, як наслідок, до виснаження організму.

Найчастіша причина ксеростомії – прийом деяких лікарських препаратів (наприклад, антидепресантів, протиалергічних, антигіпертензивних або сечогінних засобів). На другому місці – хронічні захворювання, зокрема цукровий діабет та синдром Шегрена. Рідше вироблення слини знижується через патології слинних залоз.

Вирішувати проблему потрібно разом із лікарем-терапевтом. А до візиту до фахівця рекомендується частіше полоскати рот простою водою і розсмоктувати льодяники без цукру. Це допоможе зменшити неприємні відчуття та знизити ризик ускладнень у порожнині рота.

  1. Слини виробляється багато

Гіперсалівація (тобто занадто рясна виділення слини) у нормі спостерігається:

  • при прорізуванні зубів;
  • у вагітних – в основному в першому триместрі, коли турбують нудота та блювання;
  • у пацієнтів зі знімними протезами — доти, доки завершиться період звикання.

У решті випадків з гіперсалівацією краще здатися лікарю. Можливо, в ротовій порожнині розвинулася якась інфекція. Або причина — у холециститі, панкреатиті, гаймориті чи якомусь неврологічному розладі (включаючи хворобу Паркінсона та інсульт).

Надмірне слиновиділення також можуть провокувати деякі лікарські препарати, наприклад, протисудомні.

Що слина може розповісти про проблеми зі здоров'ям

  1. Слина гірка чи кисла

Справа може бути або в недостатній гігієні ротової порожнини, або — у розвитку гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ). Так називають захворювання, при якому послаблюється м’язова перегородка між шлунком та стравоходом. В результаті кислий вміст шлунка піднімається нагору, досягаючи основи язика. Пацієнт при цьому відчуває печіння за грудиною (печію) та кислуватий або гіркий присмак у роті. Стан посилюється після їжі та в положенні лежачи.

Лікуванням ГЕРХ займається лікар-гастроентеролог. Зазвичай пацієнтам рекомендують скоригувати раціон, а також призначають лікарські препарати, які зменшують печію.

  1. Слина густа та біла

Біла комковата слина може вказувати на розвиток грибкової інфекції в ротовій порожнині. Інші симптоми цього захворювання: білі плями на язику, слизової щік, губ, свербіж та відчуття вати у роті.

Найчастіше грибкова інфекція розвивається у хворих на цукровий діабет, у тих, хто носить знімні протези, а також у людей з ослабленим імунітетом (наприклад, інфікованих ВІЛ або недавно перенесли хіміотерапію).

Для лікування необхідно звернутися до стоматолога: він підбере відповідні протигрибкові препарати.

  1. Слина липка

Швидше за все, причина в тому, що ви дихаєте через рот – постійно чи лише уві сні. Це може бути просто поганою звичкою, а може вказувати на проблеми з ЛОР-органами чи розвиток синдрому сонних апное.

Чи здають слину в лабораторію і що по ній можна визначити?

З крові в слину проникають такі компоненти, як гормони, білки, антитіла, ферменти та цитокіни. Тому в багатьох випадках її дійсно можна використовувати для проведення аналізів як альтернативу зразкам крові або сечі.

В даний час з аналізу слини діагностують різні вірусні та бактеріальні інфекції, гормональні порушення (наприклад, синдром Кушинга), аутоімунні, метаболічні захворювання і навіть рак. Також зразки слини використовують для генетичного тестування.

You Might Also Like

Leave a Reply